Lamine diş kaplama

Lamine Kaplama Nedir

Lamine kaplama halk dilinde yaprak porselen olarak adlandırılır. Kaplama terimi kullanılsa da kron kaplamadan çok farklı bir işlemdir. Lamine çok ince boyutlarda yaklaşık 0.3-0.7 mm aralığında diş yüzeyinin kaplanmasıdır. Estetiksel açıdan çok ince bir kaplama çeşidi olduğu için laboratuvarda teknisyenler tarafından çok ince ve profesyonel çalışılması gerekir. Diğer kaplamalar gibi dişin çok fazla küçültülmesi beklenmez. Çok ince bir çalışma olduğundan dişe dokunmaya bile gerek kalmayabilir.

Lamine Kaplama Nerelerde Kullanılır

Dişlerin aşındığı, ufak çürüklerin meydana geldiği ve uygulanan diş beyazlatma tedavilerinin başarısız olduğu durumlarda kullanılır.

Lamineler en çok gülüş yetersizliği gibi durumlarda kullanılır. Hastanın ön bölge estetiğinde ufak kırılmalar, dişler arasında ki boşluklar, lekelenmeler hastanın zamanla gülüşünü kısıtlayacaktır. Bu da hastada huzursuzluk, asosyallik, daha az konuşma yetileri getirir. Bizler bu kaplama yöntemiyle hastaya gülüş estetiği katıyoruz. Üstelik dişlerin doğal yapısına zarar vermeden.

Lamine Kaplama Nasıl Yapılır ?

Öncelikle hastanın ağız içi muayenesi yapılır. Eğer lamine yapılacak dişlerin üzerinde ufak çürükler varsa tedavi edilir. Diş taşı temizliği bu tedavi yönteminde çok önemlidir. Çünkü lamineler diş etine bire bir uyum sağlamalı. Eğer diş etlerinde çekilme, şekil bozukluğu gibi kötü etkenler varsa öncelikle bunların tedavileri yapılmalıdır. Tedaviler bittikten sonra dişlerin üzerinden 0,3 – 0,7 mm arasında diş kesilir ve ölçüleri alınıp laboratuvara gönderilir.
Yaklaşık bir hafta içerisinde yapılan yaprak porselenin provası yapılır. Hasta beğendiği ve beğenmediği durumları inceler ve duruma göre yapıştırma işlemine geçilir. Diğer kaplama çeşitleri gibi alt yapı provaları yapılmaz ya da glaze (parlatma) işlemi olmasına gerek kalmaz. Böylece hasta daha az yorulur ve yıpranır.

Lamine Hangi Durumlarda Kullanılmaz ?

Lamine diş kaplama hastanın ağız durumuna göre yapılır. Eğer ki hastada çene kayması, diş gıcırdatma, diş sıkma, tırnak yeme gibi rahatsızlıklar varsa lamine işlemi yapılamaz. Öncelikle hastanın bu rahatsızlıklarının ortodonti ya da psikolog tarafından tedavi edilmesi gerekir. Tedavi başarılı olduğu taktirde lamine işlemi hastalarda uygulanabilir.

  • Yaprak porselenlerin bakımları nasıl yapılmalıdır?

Bu tür kaplamaların bakımları normal ağız bakımları ile yapılır. Yani günde iki kez fırçalama, gargara, diş ipi gibi yöntemlerle bakımlarınızı tamamlayabilirsiniz. Yaprak porselenlerin yüzeyinde bulunan parlatma malzemesi çok güçlü olduğundan aşınma, matlaşma gibi problemler yaşamayacaksınız.

  • Dişlerimin doğal görünmesini istiyorum ama zirkonyum mu yaprak porselen mi karar veremedim. Aralarında ki fark nedir?

Zirkonyum estetik açıdan çok uygun bir kaplamadır. Fakat yaprak porselen kadar ışığı geçirme işlemini yapamaz. Işık geçirgenliği neden önemli derseniz ne kadar doğal görünsün istersek o kadar ışık geçirmesini isteriz porselenden. Eğer ki arka dişlerde porselen düşünüyorsak zirkonyum yapmalıyız ama ön estetik bölgede yaptırıyorsak kesinlikle lamine öneririm. Bu dişlerinizin yapısını da korumanızı sağlar.

  • Ön dişimde kanal tedavisi yapıldı. Fakat 2 yılın sonunda dişimde turuncu renklenme oldu. Yaprak porselen bu renklenmeyi gösterir mi?

Kanal tedavilerinde bu olası bir durumdur. Hekimlerin kullandığı malzeme kaynaklı renklenmeler çok normal karşılanabilir. Estetik açıdansa renklenmenin ardından lamine kullanmanızı öneririm. Çünkü lamine porselenin ağız içinde saydamlığı yoktur. Aksine kendi ana dişiniz gibi görünür ve asla altında ki dişin rengini yansıtmaz.

Leave comment