Kron kaplama

Kron Kaplama Nedir

Kron en sade açıklama ile diş etinin üzerinde kalan dişin taç kısmıdır. Kron bir kaplama çeşidi değildir. Kron kaplama diş yüzeyinin, bir porselenin diş görevi yapabileceği mesafede kesilip, üzerine porselenin yerleşerek ağızdaki diş eksikliğinin giderilmesi işlemidir.

Kron Kaplama Nerede Kullanılır

Kron kaplama hastanın periapikal ya da panoramik filminde görüntülenen diş çürüklerinden sebepli ağır diş kayıplarında, kanal tedavilerinin ardından dişin kırılıp madde kaybının oluştuğu durumlarda, diş eksikliğinin giderilmesi için yanlarındaki dişlerin destek amaçlı kesilerek köprü oluşturulmasında, implantların üst yapısında, diş dolgularında kullanılan malzemenin zamanla dişi renklendirmesi durumunda ve diş çapraşıklıklarının estetik şekilde düzeltilmelerinde kullanılır.

Kron Kaplamanın Yapılmamasında Oluşan Durumlar

Ağızda oluşan diş eksikliklerinde zamanla dişler boşluklara doğru hareket eder. Dişin hareket etmesi ondan sonra gelen dişin üzerine gelerek boşluğu kapatmasıdır.  Zamanla hastada çiğneme bozuklukları oluşur. Sindirimi de kötü yönde etkileyen bozukluklar diş etlerinde hasarlar ve kemik kaybına da yol açar. Bu sebeple zamanında uygulanmayan tedavi artık uygulanamaz hale gelir.

Hastalarda diş kaybı, diş çapraşıklığı ve konuşma bozukluğu toplumda kendine olan özgüvenini yitirme, asosyalleşme gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Biz hekimlerin esas görevlerinden birisi de hastalarımızın bu sorunlarını da ortadan kaldırmaktır.

Porselen Çeşitleri

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile beraber porselen çeşitleri gün geçtikçe çoğalmakta. Bundan yaklaşık 10 yıl öncesinde sadece metal destekli porselen kullanılırken günümüzde lamine, zirkonyum gibi kaplama çeşitleri de kullanılmaktadır. Kısaca bunlardan bahsetmek istersek;

Zirkonyum Destekli Porselen

Zirkonyumlar içlerinde metal bulundurmayan, diş etiyle birebir uyum sağlayan porselen çeşitlerindendir. Estetik açıdan daha zarif ve hafiftir. Zamanla hastalarda oluşan metal alerjisi, diş etlerinde grileşme gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırmıştır.
Zirkonyumun sağladığı faydalardan bir diğeri ise ışık geçirgenliğinden kaynaklı doğal görünümdür. Diş etlerine birebir sağladığı uyum ve iyi bir hekimin seçtiği renk ile oluşan görüntü sanki hiç diş yaptırmamış gibi durur ve hasta için yüksek motivasyon sağlar.

 

Metal Destekli Porselen

Metal destekli porselenler çiğneme kuvvetleri için alt yapısında metaller barındırır. Genellikle krom, nikel, kobalt karışımından iskeletleri yapılır. Metal alt yapının üzerine elle porselen yığımı yapılıp doğal diş görüntüsü verilerek diş eksikliği giderilir.

Genel olarak maliyetinin düşüklüğü sebepli arka implant üstlerinin yapımında tercih edilirler.

 

Lamine Veneer

Genellikle ön bölgenin aşınması, dişlerde hafif estetik bozukluğu, hafif çürükler, kontak aralarının açıklığı, kısa dişlerin uzatılmasında kullanılırlar. Kaplamada yapılan komple diş kesimi yerine 0.3 – 0.7 mm aralığında ki laminenin yerleşeceği kadar bir kesim yapılarak uygulanırlar.

 

  • Köprü nasıl sökülür?

Köprü sökümünde hastalarımız dişlerinde köprüyle geleceğini sanırlar. Oysaki köprü sökerken dişlerinde beraberinde gelmesi çok zor bir ihtimaldir. Dişler kökleriyle beraber kemikte tutunurlar bu yüzden dişler kronla beraber gelmezler. Kron sökücü diye tabir edilen bir el aletiyle kolayca köprü ya da kron sökümü yapılabilir.

  • Asıl dişlerim takıldığında ağrım olur mu?

Kronlar takıldığında ağrınızın olması çok normal. Kesilip küçülen dişler hassaslaşır. Geçici dişler, asıl dişlerin provalarında sökülüp takıldığında da hava akımı ile karşılaştı için hassasiyet artabilir. Bir iki hafta bu süreç devam eder. Fakat bu süreç daha fazla uzarsa dişlerin kanal tedavisi gerekebilir. Bunun için en kısa sürede doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

  • Kaplamalarımı kaç yıl kullanabilirim?

Kaplamaların ömrü kesin olarak şu kadar yıl dayanır diyemeyiz. Bu süreç hastaların kullanma şekline göre şekillenir. Örneğin hastamız arka köprüleriyle fındık, ceviz kırmaya kalkarsa kronların dayanıklılığı zamanla azalır ve belki o anda belki 5 yıl sonra kırılmasına sebep olabilir. Hiçbir tedavi kendi ana dişimiz gibi sağlam değildir. Bu yüzden ağızdaki kronlara daha hassas davranmalıyız ki ömrü uzun olsun.

Leave comment