Estetik diş hekimliği

Günümüzde en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan birisi de estetik gülüş bozukluğudur. Daha detaylı anlatacak olursak bunlar; kırık ön dişler, eksik olan kanin (köpek dişleri), lateral dişler, renk bozuklukları ve zamanla aşınarak parlaklığını kaybetmiş dişlerdir.
Zamanla gülüş eksikliğinden kaynaklı yaşanan asosyallik ve psikoloji bozukluğuyla hastalar diş kliniklerine başvurmaktadır. Diş hekimlerinin zorlu görevleri burada başlamaktadır. Çünkü bu rahatsızlıkları gidermek için sadece diş hekimi değiller artık. Diş hekimleri bu noktada önce hastayı tanıyabilmek için bir psikolog, hastanın istediği güzel bir gülüş için estetisyen, sağlıklı bir tedavi içinde diş hekimidir.
Diş hekimleri hastayı kendi istediğine göre yönlendirmek yerine hastanın isteğine göre hastayı yönlendirmesi gerekir. Bu da hekimin beşeri becerilerine dayalı bir tedavi başlangıcıdır. Diş hekimi kararını verdikten sonra tedavi hakkında bilgi verdikten sonra artık tedaviye hazır hale gelir.

Estetik Diş Tedavisi Nasıl Uygulanır

Hasta ve diş hekimi hangi tedavi yöntemini belirledikten sonra ki kısım da hastanın ağız içi muayenesi yapılır. Dişlerde gereken kanal tedavisi ve dolgu gibi alt yapılarını sağlamlaştırdıktan sonra yaprak porselen karar verildiyse dişler yaklaşık 0.3 mm kadar inceltilerek ölçü alınıp, renk belirlenip laboratuvara gönderilir. Eğer ki zirkonyum, empress, metal desteksiz ful porselense diş ve diş eti üste porselen gelecek derecede küçültülür ve ölçü alınır. Kesilen dişlerde hassasiyet olmaması için laboratuvardan geçici diş istenir ve hasta prova için yaklaşık 2-3 gün sonra gelir. Prova yapıldıktan sonra laboratuvara gönderilir ve alt yapının üzerine porselenler diş formu verilerek işlenerek kliniğe bitmiş bir şekilde gelir. Hasta geldiğinde artık estetik bölüme geçilmiştir. Bu son aşamada artık estetik olarak hasta diş forumlarını istediği şekilde tarif eder ve ona göre glaze (parlatma) işlemi yapıldıktan sonra porselenler gerçek yapıştırıcıyla yapıştırılır.

Estetik Diş Tedavisinde Kaplama Tercihleri Nelerdir

Estetik tedavi görürken hangi tür kaplama olacağı hastanın inisiyatifindedir. Hasta tedavilerin maddi manevi boyutlarına bakarak tercih yapar. Doktorunda sağlıklı yönlendirmesi sonucunda ortaya güzel bir gülüş çıkar.
Hastaya sunulan seçenekler çok önemlidir. Hastanın statüsü, işi, sağlına verdiği öneme göre tedavi şekil almaktadır. Şekil alan tedavilerde kaplama türlerini değiştirir.
Seçilen kaplama türü de estetiği %100 etkiler. Peki, bu kaplama türleri nelerdir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hemen konuya bir açıklık getiriyorum…
Hasta muayene yapıldığında eğer diş etlerinde devam eden çekilme, çene kayması, ciddi boyutlarda kemik kaybı, dişlerde ciddi miktarda madde kaybı ve ortodonti görmeye gerek yoksa yaprak porselen (lamine veneer) tercih edilmelidir. Yaprak porselen ok ince 0.3 – 0.7 mm aralığında kaplama olduğu için dişte küçük bir inceltmeyle %100 estetik sağlanabilir. Hastanın dişlerinde madde kaybı çoksa ve maddiyat açısından yaprak porselen ağır geldiyse hastamıza estetik olarak zirkonyum önerilir. Zirkonyum estetik açıdan yaprak porselen gibi doğal görünüm kazandırır. Diş etleriyle birebir uyumlu olan zirkonyum sağlık açısından da güvenilir bir kaplamadır. Arka dişlerde de kırılma korkusu olmadan estetiği sağlayabilirsiniz.

  1. Estetik diş yaptırmak istiyorum ama cinsiyetin bunda belirleyici bir faktörü var mı?
    Evet estetik diş yaptırmak istiyorsanız cinsiyet önemli bir faktördür. Kadın ve erkeklerin anatomileri her anlamda farklılık göstermektedir. Erkeklerin diş yapıları daha köşeli, iri ve ön bölgede dişler arasında ufak bir uzunluk farkı vardır. Kadınlarda bu durum tam tersidir. Gülüş hatları, dişlerin boyutları, estetik açıdan ön gülüş bölgesindeki dişlerin uzunluk farklılıkları daha belirgindir ve dişlerin yapısı daha ovaldir. Bu yüzden cinsiyetin ciddi bir belirleyiciliği vardır.
  2. Ön dişimde ufak bir kırık var ama dişlerimi kestirmek istemiyorum ne yapmalıyım?
    Dişinizde çok büyük bir kırık yoksa yapsak porselen yaptırmanızı öneririz. Kırılmanın olduğu bölgeyi dolguyla düzelterek lamine yapılırsa dişinizi kestirmeden estetik bir dişe sahip olabilirsiniz.

Leave comment