Diş Taşı Temizliği (Detertraj)

Düzenli diş fırçalama alışkanlığının olmaması, sigara, kahve ve kola gibi ürünlerin aşırı tüketilmesi bakterilerin diş üzerinde zamanla çoğalarak plak adı verilen tabakayı oluşturmasına neden olur. Diş plağı, düzenli fırçalama ile temizlenmediği durumda diş eti sınırına yerleşerek diş köküne doğru ilerleyerek bir süre sonra diş kökünü tamamen sarmaktadır. Diş plağından kaynak alan iltihaplı periodontal hastalıklar tedavi edilmediği takdirde diş kaybına neden olmaktadır. Diş taşları rutin diş hekimi kontrolü sırasında önemle bakılan hususlardan bir tanesidir. Diş taşı oluşumunu engellemek için ağız ve diş sağlığına özen gösterilmeli ve rutin olarak kontrolleri yapılmalıdır.

Diş Taşı Neden Oluşur?

Diş üzerinde biriken bakterilerin tükürük mineralleri desteğiyle sertleşmesiyle oluşur.

Diş Taşı Temizlenmezse Ne Olur?

Diş taşlarının temizlenmemesi sarı ve hoş olmayan görüntüye ve ağız kokusuna sebep olmaktadır. Ayrıca diş taşlarının düzenli temizlenmemesi sonucu meydana gelen iltihaplı periodontal hastalıklar diş kaybına sebep olmaktadır. Diş eti sınırının altında kök yüzeyine tutunmuş plağın temizlenmesi için yapılan işleme küretaj denir. Küretaj ile kök yüzeyindeki plak ve diş etindeki hastalıklı dokular temizlenmekte ve diş etinin sağlıklı kök yüzeyine tutunması sağlamaktadır. Bu işlem lokal anestezi altında yapılabilmektedir.

Diş Taşı Temizliği Zararlı Mıdır?

Aksine diş taşlarını temizlemek değil, temizlememek zararlıdır. Diş taşlarının temizlenmemesi ağız kokusuna, diş eti iltihabına ve sonunda diş kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle ağız ve diş bakımına özen gösterilmeli ve rutin olarak periodontal muayene yapılmalıdır.

Diş Taşı Temizliğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Temizleme işleminden sonraki 2 saat herhangi bir şey yeyip, içilmemelidir.
 • İşlemden sonraki 24 saat aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.
 • Diş taşı temizliğinden sonraki birkaç güç sıcak ya da soğuk hassasiyeti olması normaldir.
 • Diş etlerinde hafif kanama, şişlik olabilir. Bölgeye buz torbası konularak soğuk kompres uygulanmalıdır.
 • Hekimin tavsiyesi ile hafif ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Tedavi sonrasında ağız ve diş bakımına özen gösterilmelidir. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve ağız çalkalama suları kullanılmalıdır.
 • Diş ara yüzlerinde plak oluşumu engellemek için diş ipi kullanılmalıdır.
 • 6 ayda bir diş hekimine gidilerek rutin kontrol yapılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Diş Taşı Nedir?

Düzenli ağız ve diş bakımı yapılmamasına bağlı olarak dişin üzerini kaplayan  sertleşmiş plak tabakasına diş taşı denir.

 • Diş Taşı Neden Oluşur?

Diş üzerinde biriken bakterilerin ve tükürük minerallerinin sertleşmesiyle oluşur. Sarı ve hoş olmayan görüntünün yanı sıra ağız kokusuna sebep olur.

 • Diş Taşı Temizliği Ne Kadar Sürer?

Diş taşı temizleme işlemi ortalama 20 dakika kadar sürmektedir. Bu süre hastanın periodontal durumuna bağlı olarak değişmektedir.

 • Diş Taşı Temizliğinden Sonra İşime Gidebilir Miyim?

Diş taşı temizliğinden sonra rahatlıkla işinize dönebilirsiniz.

 • Diş Taşı Temizliği Sırasında Acı Hisseder Miyim?

Diş taşı temizliği herhangi bir acı hissi yaşamanıza neden olmaz. Anestezi dahi uygulanmaksızın rahatlıkla yapılacak bir işlemdir.

 • Ağız Kokusu Var Nedeni Diş Taşı Olabilir Mi?

Evet, ağız kokusunun nedenlerinden bir tanesi de diş taşlarıdır. Diş taşları, diş eti içine doğru ilerleyerek diş eti iltihaplanmasına neden olur, iltihaplanma da kötü bir ağız kokusu yaymaktadır.

 • Diş Taşından Korunmak İçin Ne Yapmalıyım?

Ağız ve diş sağlığına özen göstererek dişlerinizi düzenli fırçalamalı, diş ipi kullanmalı ve 6 aylık periyotlarla diş kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Comments are closed.