Diş Eti Estetiği

Pembe Estetik

Doğal dişler ile protezler arasındaki uyuma pembe estetik denilmektedir. Diş etlerinin sağlıklı olması pembe estetik için son derece önemlidir.

Sağlıklı diş eti açık pembe renkli, dişe ve kemiğe tam şekilde yapışmış, portakal kabuğuna benzeyen parlak ve pütürlü şekilde olmalıdır. Bu estetikte amaç kusursuz bir gülümsemeye sahip olmaktır.

Pembe Estetik Yöntemleri

  • Rejeneratif

Periodontal hastalık nedeniyle yıkıma uğramış destek dokuların yeniden oluşturulması amacıyla rejeneratif cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Uygun olan durumlarda hastalıktan etkilenen dokular uzaklaştırılıp, kemik grefti ve membran kullanılarak yeni destek yapıların oluşturulması sağlanır.

  • Gingivektomi

Bu yöntem diş eti büyümesinde ve derin ceplerin oluştuğu bölgelerde fazlalık olan diş etinin çıkarılması işlemidir. Ardından diş eti konturları gerektiği şekilde düzeltilerek, diş eti fizyolojik formuna sokulmakta ve estetik görünüm sağlanmaktadır.

  • Gingivoplasti

Bu operasyonla olması gerekenden daha çok görünen ya da asimetrik olan diş etleri düzeltilmektedir. Hastalara lokal anestezi uygulandığından, acı hissetmeden gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Gerektiği takdirde bu uygulamalar ile full porselen lamina ya da zirkonyum porselenler daha estetik bir görünmektedir.

  • Kron boyu uzatma

Dişlerde fazla doku kaybı oluşması ve çürüğün diş eti sınırının altına uzanması durumlarında fazla diş eti dokusu çıkarılarak ve kemik yeniden şekillendirilerek kron boyu uzatma işlemi yapılmaktadır. Bu sayede dişlerin yüksekliği arttırılmış olmaktadır.

  • Botoks uygulaması

Yüksek gülüş hattı olan bireylerdeki estetik sorunların cerrahi yollarla giderilememesi halinde, üst dudak kaslarına botoks uygulanarak daha düşük bir gülüş hattı elde edilmektedir.

Diş eti estetiği yaptırmanın avantajları nelerdir?

 Diş kayıplarına sebep olabileceği için diş eti rahatsızlıklarının tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Diş kayıplarını önlemenin yanı sıra diş eti estetiği sayesinde;

  • Diş eti sağlığı korunur ve iltihaplı hastalıkların oluşması önlenir.
  • Diş eti estetiği sağlanır.
  • Estetik kaygıların yol açtığı sosyal ve mesleki hayattaki olumsuz etkiler ortadan kalkar.

Diş Eti Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Diş etlerindeki bozukluklar gülerken ya da konuşurken kötü bir görüntüye sebep olup kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Diş eti cerrahileri, gülme esnasında diş etleri çok fazla görünen, diş etlerinde koyu lekelenmeler olan, diş eti seviyeleri simetrik olmayan ve diş eti çekilmesi şikâyeti olan hastalarda uygulanan yöntemlerdir.

Leave comment