Artrosentez Nedir?

Çene eklemi hastalarını tedavi etmek amacıyla uygulanan işlemlerden biri artrosentezdir. Bu işlemde, çene ekleminin içerisine kulak önü bölgesinden eklem boşluğuna iki adet iğne ile girilir, hastanın eklem içi, sıvı ile yıkanır ve gerekli hallerde Hyalüronik asit (Kayganlaştırıcı bir madde) enjeksiyonu yapılır. Bu işlem, bilinçli sedasyon altında ve lokal anestezi ile uygulanan bir işlemdir. Bu operasyon sonrasında hastaların hareket kısıtlılığı ve ağrı gibi şikayetlerinde azalma ve sonunda tamamen kaybolma görülür.

ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI NASIL ANLAŞILIR?

Herhangi bir çene eklemi rahatsızlığınızın olup olmadığının anlaşılabilmesi için mutlaka diş ve çene cerrahına muayene olunmalıdır. Bunun yanında kişi çeşitli belirtilerle de kendinde herhangi bir çene rahatsızlığınızın olup olmadığını tespit edebilir. Bu belirtiler şunlardır.

  • Dişleri sıkma veya gıcırdatma
  • Boyun, sırt ve baş bölgesinde sürekli ağrı hissi.
  • Dişlerin sıkılması durumunda ağrının artması.
  • Sabah uyandığında çene kaslarında katılık, yorgunluk ve ağrı hissi.
  • Çeneyi açma esnasında tıkırtı seslerinin gelmesi.
  • Ön dişlerle yemek yerken dişlerin gıdayı kesmesinde zorlanma.
  • Ağzı açarken açılmayı engelleyen kilitlenme hissi.
  • Çiğneme, ağız açma ve esneme sırasında çenede ağrı hissi.

ARTROSENTEZ(EKLEM İÇİ YIKAMA) İŞLEMİ SONRASINDA GECE PLAĞI KULLANIMI

Ortodontik diş tedavisi, doğru yapılmayan kaplama ve dolgu işlemleri, 20’lik diş çekimi, implant tedavisi gibi ağzın uzun süre açık kalmasına sebep olan tedaviler ile kişinin dudak yeme, yüz üstü uyuma, elini çeneye dayana, uzun süre sakız çiğneme, kambur durma çene rahatsızlıklarına sebep olan etkenlerin başlıcalarıdır. Bunun dışında aşırı stres altında bulunmak nedeniyle yüz ve çene kaslarının sıkılması da çene eklem rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

GECE PLAĞI NEDİR

Gece plağı, her hasta için özel olarak tasarlanır. Alt ve üst çeneye ayrı ayrı gece plağı yapılabilir. Çene operasyonu uygulanan hastalara 3-4 hafta tam gün takılmak kaydıyla gece plağı kullanımı önerilebilir.

Uyku esnasında dişlerin gıcırdatılmasını, sıkılmasını engellemek amacıyla üretilmiş, uyku esnasında dişlere aşırı yük binmesini engellemek ve ağzın normal kapanmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir aparattır.

ARTROSENTEZ NEDİR?

Çene ve eklem sorunlarını tedavi etmek amacıyla uygulanan ve çene kemiği içerisine kulak önünden iğneler ile giriş yapılarak bölgenin temizlendikten sonra gerekiyorsa kayganlaştırıcı bir sıvı enjekte edilerek tamamlanan bir işlemdir.

SİNOVİYAL SIVI NEDİR?

Eklem bölgelerinde bulunan ve kaygan ve yapışkan bir yapıya sahip olan, kişinin rahat hareket edebilmesine yardımcı olan bir çeşit sıvıdır.

ARTROSENTEZ KİMLERE UYGULANIR?

Çene ekleminde çeşitli komplikasyonlar gelişmiş, çene, boyun ve baş bölgesinde ağrı hissi olan, ağzını açarken ağrı hisseden veya tıkırdılan duyan çenesinde kilitlenmeler yaşayan hastalara uygulanabilir.

ARTROSENTEZ YAPILINCA HEMEN İŞE GİDEBİLİR MİYİM?

Bu işlem lokal anestezi ve bilinçli sedasyon altında yapılmakta olup bölge 3-4 saat gibi bir süre uyuşuk kalmaktadır. Doğal haline gelmesi 2-3 gün kadar sürebilmektedir. Bu sebeple en az 3 gün istirahat uygun görülmektedir.

ARTROSENTEZ NE KADAR SÜREDE İYİLEŞİR?

İşlem uygulandıktan sonraki 2-3 saat boyunca ağrı olması muhtemeldir. Hekimin önerdiği ağrı kesiciler kullanılarak ağrılar hafifletilebilir. Operasyon yapılan bölgenin tamamen sağlıklı bir hale gelmesi bir kaç hafta sürebilir fakat en az 3 gün istirahat etmekte fayda vardır.

ARTROSENTEZİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Nadir görülmekte birlikte operasyon yapılan bölgede şişlik, morarma ve ağrı olabilmektedir

DİŞLERİMİ SIKIYOR VE GICIRDATIYORUM TEDAVİSİ NEDİR?

Bu her zaman çene rahatsızlığı anlamına gelmez. Psikolojik bir durum da olabilir fakat diğer etkenlerle birlikte gerçekleşiyorsa zaman kaybetmeden bir uzmana danışmakta fayda vardır.

AĞZIMI AÇARKEN ÇENEM ACIYOR NEDENİ NEDİR?

Bu durum diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığınız sebebi ile meydana geliyor olabilir. Temelinde diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı olan eklem rahatsızlıkları gelişmemesi için en kısa zamanda hekiminize görünmenizde fayda vardır.

SABAH UYANDIĞIMDA ÇENEMDE AĞRI HİSSEDİYORUM, NEDENİ NEDİR?

Bruksizm olarak adlandırılan bu durumun birden fazla nedeni vardır. Bunlar; psikolojik sorunlar, reflü gibi mide rahatsızlıkları, uyku apnesi ve nörolojik rahatsızlar olabileceği gibi çene rahatsızlıklarından kaynaklı da olabilir. Bu durum ciddiye alınarak en kısa sürede bir uzman ile görüşülmelidir.

AĞZIMDA KİLİTLENME OLUYOR, NEDENİ NEDİR?

Bu çene eklemi rahatsızlığının bir göstergesidir. En kısa zamanda bir uzmana başvurulmalıdır.

Leave comment