Ağız kokusu

Ağız kokusu

Ağız kokusu neredeyse her insanın en büyük rahatsızlık duyduğu konudur. Ya hasta kendinde yaşayarak rahatsız olur ya da çevresinde ki insanların yaşadıkları ağız kokusundan rahatsızlardır.  Ağız kokusu hastalık olduğu kadar normalde sayılabilir. Tabi ki bu iyi bir hekim tarafından ağız muayenesi sonucunda karar verilir.

Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir

Ağız kokusu beslenme, açlık, gribal enfeksiyonlar, ağız kuruluğu, çürükler, bakım eksikliği sebepli olabilir. Herkes sabahları uyandığında ağzının koktuğundan şikayet eder. Ancak bu durum bir hastalık değil bu vücudumuzun verdi bir reaksiyondur. Bu ne demek diyecek olursanız gece bakımlarımızı yapıp yatarız, sabah yine ağzımız kokar. Bunun sebebi de gün içinde yediğimiz yiyeceklerin sindirimi vücutta sabaha kadar devam eder. Bu arada yediğimiz besinlerin içinde kullanılan yağa bağlı çeşitli gazlar ortaya çıkar. Sindirim esnasında çıkan gazlarla, yağlardan çıkan gazlar birleşerek sabahları rahatsız olduğumuz koku ortaya çıkar.

Tabi ki ağız kokusunun tek sebepleri de bunlar değildir. Dişlerimizi günde iki kez fırçaladık, güzelce gargaramızı da yaptık fakat koku şikâyetimiz bir türlü bitmedi. Bu noktada eksik yaptığımız ve alışkanlıklarımız arasına sokmadığımız bir ağız bakımı daha var. Diş İpi. Diş ipini her gün yemeklerden sonra kullanmalıyız. Çünkü dişlerin arasına giren yemek artıkları ağız kokusu ve çürüklerin en temel sebebidir. Diş fırçamızın yetersiz kaldığı bu durumda diş ipi bakımlarımızı tam anlamıyla yapmalıyız. Unutmayın ağızda yaşadığımız problemler tek bir sorun temelli değildir. Ufak bir yemek artığı ağız kokusu ve çürüğe, çürükte ağız kokusuna ve diş ve kemik kayıplarına yol açar. Bu döngünün içinde kaybolmamak için ağız bakımına dikkat etmek zorundayız.

Ağız Kokusu nasıl tedavi edilir ?

Bu kötü kokulardan nasıl kurtulacağınızı herkes merak ediyordur. Zannedildiği gibi bu tedavi için çok paralar dökmek, zamanınızı diş hekimleriyle geçirmek değildir. İlk tedaviyi kişi kendi yapmalıdır. Ağız bakımlarını düzenli yapmalısınız. Düzenli ağız bakımları diş kaybını ve ağız kokusunu önler.

Tükettiğiniz besinler ağız kokusunun temel sebeplerindendir. Örneğin balık ve et ürünleri; diş aralarında kalarak bakterilerin parçalanmasıyla ağızda gaz oluşumuna sebep olurlar. Bu yüzden diş ipi kullanımına özen gösterin.

Ağız kuruluğu sebepli oluşan kokular için bol bol su tüketmeniz gereklidir.

Gargara kullanımında ise kullandığınız gargaranın içinde alkol olup olmamasına dikkat edin ve kesinlikle anti bakteriyel gargara kullanın.

Bol bol şekersiz sakız çiğneyerek ağızda oluşacak tükürük salgılarına izin verin.

Ve en büyük ağız kokusunu yapan sigaradan uzak durun. Ciğerinize çektiğiniz sigara dumanı taze oksijeni engelleyerek nefesinizin kokmasını sağlar. Sigarayı bırakmak zordur fakat sosyal ve sağlıklı yaşam için sigarayı bırakmalısınız…

Share:

Leave comment