Adeziv (Bonding) Restorasyonlar

Güzel bir gülüşe sahip olmak herkesin hayalidir. Bu nedenle 1982 yılında Japon bilim insanı Prof. Dr. Nakabayashi tarafından geliştirilen Adeziv (Bonding) yöntemiyle mekanik tutuculukla birlikte Kompozit (beyaz dolgu) ya da porselen denilen diş rengine en yakın malzemelerin, rezin esaslı malzemeler kullanılarak dişe yapıştırılması sağlanmaktadır.

Bonding (Adeziv) sistemi; dişlere kesinlikle zarar vermemektedir. Dişlerdeki ufak sorunların giderilmesi için yapılan bir işlemdir. Günümüzde sıkça kullanılan, hem kolay hem de maliyeti düşük uygulamalardandır. Ayrıca çoğu kez minimum düzeyde diş kaybıyla çok kısa sürede işlem gerçekleştirilebilir. Bu sistem özellikle iki dişin veya birden fazla dişin arasında bulunan boşlukların kapatılmasında kullanılmaktadır. Ön dişler arasındaki açılıklar bu yöntemle son derece başarılı şekilde ortadan kaldırılmaktadır.

Adeziv (Bonding) sistemi; yarısı kırılmış dişlerde de kolaylıkla uygulanabilen bir sistemdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Adeziv (Bonding) Restorasyon Nasıl Uygulanır?

Dişlerde herhangi bir sorun yoksa anestezi yapılmadan bu işlem uygulanabilir. İşlem sırasında herhangi bir ağrı ya da sızlama hissedilmez. İşlem uygulanması sırasında dişlerde herhangi bir aşındırma yapılmaz. Diş yüzeyi pürüzsüz kale getirildikten sonra diş rengiyle uyumlu kompozit reçine uygulanır. Diş için gerekli olan şekilde verildikten sonra lazer uygulanarak hamursu kıvamın sertleşmesi sağlanır. Sonrasında da cilalama işlemi yapılarak pürüzler giderilir ve parlaklık sağlanır.

Adeziv (Bonding) İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bu işlem yapılacak dişin sayısına da bağlı olarak 15 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir.

Adeziv (Bonding) İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir çeşit dolgu yöntemi olan Adeziv (Bonding) uygulaması yapıldıktan sonra kırılmaya veya dolgu düşmesine neden olacak herhangi bir hamle yapılmamalıdır. Sert kabuklu gıdalar tüketilirken dikkatli olunmalı, ceviz ve fındık gibi yemişlerin kabukları diş ile kırılmamalıdır.

Adeziv (Bonding) İşlemi Sonrasında Dişlerde Renk Değişikliği Olur Mu?

Yapılan dolguda kullanılan madde doğal diş rengi tespit edildikten sonra doğal diş rengine benzer olarak yapılmaktadır. Aşırı kafeinli içerecekleri tüketmek ve sigara kullanmak dişlerin sararmasına neden olacaktır.

Adeziv (Bonding)’in Ömrü Ne Kadardır?

Düzenli ağız ve diş bakımı yapılması halinde 5 ila 10 yıl arasında kullanım süresi vardır. Ne kadar özenli bakılırsa kullanım ömrü o kadar uzamaktadır.

Adeziv (Bonding) İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Bu işlem çocuklardan yaşlılara kadar hemen hemen herkese uygulanabilir.

Adeziv (Bonding) Pahalı Mıdır?

Adeziv (Bonding) işleminin bedelini, hekimin hizmetine karşılık talep edeceği ücret ile kullanılan malzemelerin türü ve yapılacak diş sayısının fazlalığı belirlemektedir. Emsallerine göre daha uygun maliyetlidir.

Leave comment